POSTUP: TAKTO ŠIJEME RÚŠKANa nasledujúcich obrázkoch si môžete pozrieť, ako šijem ochranné rúška. Vybrala som si náročnejší strih, aj postup, ale rúška tohto tvaru veľmi dobre sedia na tvári.

1. Základ je obdĺžnik, ktorý má rozmer 28 x 17 cm. Z metráže si vyrežem dva kusy látky - vonkajšia viditeľná strana rúška (v tomto prípade naša vlastná látka s modrým vzorom) a vnútorná strana rúška (v tomto prípade bodkovaná, ale používam rôzne vzory látok). A ešte si odrežem dva kusy vlizelínu - ja používam vlizelín, ktorý má hrúbku 40 g/m2:

postup01jpg
2. Jeden kus vlizelínu nažehlím na vzorovanú látku, druhý vlizelín nažehlím na bodkovanú látku. Získavam dva hrubšie obdĺžniky:

postup02jpg
3. Obidva obdĺžniky zošpendlím lícnymi stranami k sebe - vzor a bodky sú vo vnútri, vlizelíny sú vonku. Podľa šablóny, ktorú som si vytvorila, vystrihnem všetky štyri rohy:

postup03jpg
4. Obidve zošpendlené časti spolu po obvode zošijem tak, aby boli zošité dlhšie strany obidvoch častí. Kratšie - bočné strany nezošijem celé, najkrajnejšie úseky (majú dĺžku cca 9 cm) nechávam voľné:

postup04jpg
5. Zošitý celok cez jednu nezošitú bočnú stranu prevrátim tak, aby sa vlizelínové strany dostali dovnútra a ukázali sa vzorovaná a bodkovaná strana rúška:

postup05jpg
6. Príborovým nožom zvnútra rúška ponaprávam šitie a rúško dôkladne prežehlím:

postup06jpg
7. Preložením častí rúška a ich následným prežehlením získavam tvar, tak ako vidieť na obrázku:

postup07jpg
8. Vzniknutý tvar prešijem po celom obvode. Tým uzavriem aj nezošité bočné strany rúška:

postup08jpg
9. Bočné strany rúška zrolujem, prešijem a tým vytvorím tunely, cez ktoré pôjde šnúrka. Preložené časti rúška ešte raz prehnem a zošijem tak, ako je vidieť na nasledujúcom obrázku. Dostaneme výsledný tvar rúška, podobný vaničke:

postup09jpg
10. Do bočných tunelov pomocou háčika, alebo väčšej „zicherky“ navlečiem šnúrky. Pri šnúrkach vždy vychádzam z aktuálnej dostupnosti materiálov - raz sú to tenšie šnúrky, inokedy hrubšie (napr. tričkovina). Veľa z vás si ale šnúrky vymení za tie, ktoré im vyhovujú a tak je to správne. Najpodstatnejšie je samotné rúško, to uchytenie si už môže každý prispôsobiť svojim potrebám. Dajú sa využiť staré silonky, alebo sa dá nastrihať staré tričko, prípadne legíny, dajú sa použiť šnúrky od topánok :

postup010jpg
11. Rúško zabalím, do obalu ešte vložím lístok s inštrukciami, ako rúško sterlizovať a obal zalepím. Sáčok, do ktorého balím rúška, je papierový, vpredu má priehľadnú časť, ktorá nie je plastová, ale je z prírodných kompostovateľných materiálov. Lepiaca páska, ktorú používam na lepenie sáčkov a balenie zásielok, je tiež papierová:

postup11jpg
12. A takto vyzerá hotové rúško na mojej tvári :) Je mäkké, bavlnené a veľmi dobre na tvári sedí:

postup12jpgVšetky vzory rúšok si môžete pozrieť a objednať TU >


postup13jpg
Jana Melichová / MJER