PRÍBEH O NAŠICH RÚŠKACH


"Doručili mi Vaše rúška, sú veľmi pekné, dobre sedia, som spokojná."

"Rúška sedia výborne a sú naozaj krásne :) Ďakujem moc."

"Dnes mi prišli od Vás rúška. Chcem sa vám veľmi pekne poďakovať a povedať Vám, že sú nielen nádherné ale aj veľmi dobre ušité."

"Rúška sú funkčné, veľmi dobre sedia na tvári a navyše sú krásne. Som veľmi spokojná :)"

"Krásne ich šijete, aj sú krásne :-)"


Takéto, aj podobné ohlasy, dostávame na naše rúška. Sme za ne veľmi vďační a čítame ich vždy s pokorou, ale aj obrovskou radosťou. Vtedy si hovoríme, že to naozaj má zmysel...

Ako to teda vlastne celé vzniklo?

blog12ijpg


MINULOSŤ

Keď sme si na začiatku roka 2020 hovorili, čo nás čaká, keď sme si robili zoznam predajných marketov, trhov a jarmokov, kde vždy prezentujeme naše výrobky, ani sme len netušili, ako sa o pár týždňov a mesiacov všetko zmení. Všetky tieto akcie majú zásadný vplyv na naše fungovanie, našu existenciu. Zisk z predaja na nich patrí k hlavným zložkám nášho príjmu. Jednoducho povedané - popri predaji našich výrobkov cez eshop na našej webovej stránke, nám predaj na všetkých akciách umožňuje žiť...

Veľmi sme sa tešili, plánovali a potom...

Potom to prišlo... Všetci vieme, aké to bolo vtedy, aké to je teraz. A nikto z nás netuší, aké to bude zajtra...

Situácia vo svete a postupne aj na Slovensku, bola zo dňa na deň vážnejšia, prichádzali prvé karanténne opatrenia, obmedzenie verejných akcií, postupné posúvanie termínov a nakoniec aj rušenie trhov, dizajn marketov, jarmokov... Zvažovali sme všetky možnosti, premýšľali nad tým, ako ďalej.

Vtedy sa čoraz viac do popredia dostávali informácie o nutnosti používania rúšok, o ich význame a zmysle. Tak prvé rúška Jana ušila aj pre nás a najbližšiu rodinu. Mali úspech, ale stále sme o nich neuvažovali v zmysle „super nápad, poďme ich šiť“. Tie pochybnosti, či by sa zákazníkom naše rúška páčili a či by o ne vôbec bol záujem, tam stále boli.

Zlomom bol email od našej zákazníčky: „Pani Melichová, máte krásne látky, neuvažovali ste nad šitím rúšok? Určite by ich ľudia nosili radšej, ako tie biele alebo zelené!“

Jana teda ušila ďalšie rúška zo všetkých našich látok, nafotil som ich, dal na náš eshop, poslali sme prvé maily. Hovorili sme si, že uvidíme, či sa vôbec niekto ozve. A prišli prvé objednávky, ďalšie objednávky, a ďalšie, a ešte ďalšie...

Vznikol fenomén...


blog12cjpg


PRÍTOMNOSŤ

Fenomén, a to doslova. Zo začiatku bol všade naozaj akútny nedostatok rúšok, dali sa objednať a kúpiť len ťažko, bol veľký problém nájsť pekné rúška, dobre ušité, kvalitné. Postupne sa situácia začala meniť, začali vznikať špecializované eshopy na rúška, čoraz viac obchodov, aj tých veľkých a renomovaných, ich začalo pridávať do svojho sortimentu, čoraz viac dizajnérov a handmade výrobcov začalo rúška šiť. V súčasnosti to vyzerá tak, že rúška už šijú všetci.

A je to tak dobre. Viac konkurencie, viac možností výberu, väčší tlak na ceny a najmä na kvalitu. Vždy je takáto situácia pre zákazníkov lepšia a prospešnejšia, my sa tomu tešíme a fandíme každému, kto šije kvalitné a pekné rúška.

Vieme totiž, že mnohým, ako sme my - teda malým textilným handmade výrobcom a dizajnérom – šitie rúšok stále veľmi pomáha preklenúť náročné obdobie. Obdobie, kedy zo dňa na deň prestali chodiť akékoľvek objednávky, keď sa začali rušiť všetky predajné akcie a reálne hrozilo, že finančný príjem bude nulový...

Zvlášť v prípadoch malých rodinných firmičiek, keď sú do spoločného podnikania zapojení obidvaja partneri...blog12hJPG

Najzaujímavejšie bolo sledovať postupné reakcie ľudí na rúška ako také, na rúška ako produkt a výrobok. Najskôr to bola snaha zohnať akékoľvek rúška bez ohľadu, akú majú kvalitu, farbu, cenu.

Áno, už aj vtedy sa našli špekulanti, ktorí sa snažili zneužiť situáciu a ponúkali tenké, nekvalitne a podľa jednoduchého strihu ušité rúška za obrovské ceny. Postupne prichádzalo uvedomenie si toho, že rúška budú našou súčasťou ešte pravdepodobne veľmi, veľmi dlho.

A ľudia začali zvažovať to, ako rúško vyzerá, ako je ušité a čo vlastne za tú cenu dostáva. Od prvých dní a prvotných názorov, že rúško nemá byť pekné, že to má byť len praktická vec, až po súčasnosť, kedy po počiatočnom šoku zo všeobecnej situácie nastáva fáza pokojnejšieho a racionálnejšieho rozhodovania.

Jednoducho si ľudia postupne povedali, že keď už musia niečo na tvári mať, tak nech to je pekné a možno nevšedné.


Bolo možné posunúť sa ešte ďalej?


blog12dJPG


BUDÚCNOSŤ

Áno! A veľmi sa z toho tešíme... Záujem našich zákazníčok a zákazníkov sa dostáva opäť na vyššiu úroveň...

Vôbec sme nad tým takto zo začiatku neuvažovali, respektíve ani sme si netrúfli takto uvažovať, bolo to možno len v rovine tajných túžob a snov... Že keď už to rúško musím mať, prečo ho neskúsiť doplniť ďalšími výrobkami v podobnej farebnosti a podobnom dizajne.

Prišlo to tiež samo a veľmi prirodzene. Postupne nám pribúdali objednávky typu, že spolu s rúškom si zákazníčka objednala aj nákrčník. A kabelku. Ďalšia zákazníčka si objednala rúška a k nim bavlnenú tašku na plece a do ruky...

Máme z toho obrovskú radosť a sme šťastní, že sú medzi vami takí, ktorí sa takto rozhodnú. Rozhodnú sú upútať, zaujať, byť iní, alebo si len jednoducho v týchto časoch urobiť radosť. Je to momentálne veľmi dôležité!


blog12eJPG


Na fotografiách v tomto článku Vám ponúkame inšpirácie, ako môžu vyzerať rôzne kombinácie našich výrobkov.

Chceme sa na záver veľmi pekne poďakovať vám všetkým, ktorí si u nás čokoľvek kúpili, veľmi nám to pomáha! :)

Sme vďační za každú novú objednávku. Všetko šijeme my sami, najlepšie ako vieme, z kvalitných materiálov. Chceme stále do vašich životov prinášať farby a radosť. :)


Všetky vzory rúšok si môžete pozrieť a objednať TU >


blog12fJPGblog12kjpgblog12gJPGblog12jJPGblog12ljpg


Môžete si vybrať, či Vám do rúška dáme šnúrky, alebo gumičky (biele, alebo čierne):

blog12mjpgblog12njpg


Text a foto: © Mišo Melich